26
февраль
2020
«Пайдалы және зиянды тағамдар» тақырыбында тәрбие сағаты өткізілді
Сабақтың тақырыбы: Пайдалы және зиянды тағамдар
Сабақтың мақсаты: Дұрыс тамақтануға үйрету. Қарапайым сөйлемдер арқылы оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін бекіту, сабақта тапсырмаларды орындау арқылы өз
ойларын жеткізе білуге, іскерлікке, шеберлікке машықтандыру.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, бүгінгі сабағымызда әр-түрлі
тапсырмаларды орындайтынымызды айтып өтеміз.
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу: Оқушылар шаттық шеңберінде тұрып, бір-біріне
сәттілік, жақсы тілектер айтады.
ІІ. Үй жұмысын тексеру: Жартылай дайын өнімдер.
1)Өткен сабақтың тапсырмасын тексеріп, кемшіліктерді анықтаймыз,түзетеміз, бағалаймыз.
1.Тамақ ішу қажеттілік пе?
Тамақ ішу – қажеттілік.
2.Дәрумендер қандай тағамдарда көп?
Жеміс-жидек пен көгөністе дәрумендер көп.
3.Қандай тамақты ас мәзіріне қосуға болады?
Пайдалы әрі жеңіл тамақты ас мәзіріне қосамыз.
4.Теледидарда қандай тағамдар туралы айтады?
Теледидарда жартылай дайын өнімдер туралы көп айтады.
2)Жағдаят: сен дүкеннен жартылай дайын өнім сатып алдың. Бірақ сақталу мерзімі өткенін кеш көрдің. Не істейсің? Төмендегі сөздерді пайдаланып, сатушымен сөйлес: кешіріңіз, көрмедім, жартылай дайын өнім, сатып алдым, сақталу мерзімі, өтіп кеткен.
ІІІ.Жаңа сабақ: Дұрыс тамақтанамыз.
1.Жаңа сөздер (жазбаша)
Тез бұзылады, ескерту, жиі, сапа, қазы-қарта, артық салмақ.
1-тапсырма.Суретке қара. Олардың атын айт. Бұл тағамдардың қайсысы саған ұнайды? Қай тағамды жиі жейсің?
Қайсысы пайдалы?
2-тапсырма. Бұл тағамның елі қайсы? Сұрақтың жауабын белгіле. (ауызша)
1пицца
О
Т
А
Н
ЫҚазақстана
2спагеттиТүркияә
3сушиҚытайб
4қазы-картаЖапонияв
5Соса-СоІаГерманияг
6хот-догАҚШғ
7гамбургерАзияд
8картошка-фриИталияе
9грек жаңғағыФранцияж
10дөнерБелгияз
11грек салатыГрецияи
3-тапсырма. Мәтінді оқы. (мәтінмен жұмыс,тыңдалым, оқылым)
Бүгін мектепте «Фастфудтар: «ия» және «жоқ» » тақырыбында сынып сағаты өтті. Сынып сағатына оқушылар, гастроэнтеролог- дәрігерлер қатысты.
Дәрігерлер мектеп оқушыларына тез дайындалатын тағам түрлерінің зиян екенін айтты. Гамбургер, хот-дог, чипсы, газдалған сусындарды пайдаланбау туралы ескертті. Олар: фастфуд тағамдарын дайындаушылар оның сапасына қарамайды. Сондықтан олар тез бұзылады да, көп ауруға себеп болады. Көп балалар фастфуд тағамдарын жиісжейді. Ол денсаулыққа зиян. Сендер дұрыс тамақтана біліңдер», – деді.
Қазір 6 жастан 14 жасқа дейінгі балаларда қаназдық ауруы көп кездеседі. Ал асқазан ауруы бірінші орында тұр. Фастфуд тағамдары артық салмақ қосады.
4-тапсырма. Үш қатардағы сөздерді пайдаланып, сөйлем құра.
1Тез1тамақтану1тағамдар
2Асқазан2мерзімі2төмен
3Газдалған3сапасы3өнімдер
4Денсаулыққа4тағамдарының4өткен
5Тағамның5бұзылатын5көбейді
6Дұрыс6ауруы6болады
7Фастфуд7сусындар7зиян
8Жартылай8дайын8қажет
9Сақталу9зиян9сапасы
ІҮ.Сабақты пысықтау.
5-тапсырма. Тамақтану ережесін оқыңдар. Осы ереже мен мәтіннің негізінде бірің – дәрігер, бірің – оқушы рөлінде диалог құрыңдар.
Тамақтанудың ережесі:
1. Уақытында тамақтану керек.
2. Тамақтанар алдында қолды жуу керек.
3. Тамақтану кезінде теледидар қарауға,кітап оқуға болмайды.
4. Тамақты асықпай жеу керек.
5. Тамақты көп жемеу керек.
ІҮ.Үй тапсырмасы: «Дұрыс тамақтанамыз» тақырыбында мәтін құрап жазыңдар.
Сабақтың мақсаты: Дұрыс тамақтануға үйрету. Қарапайым сөйлемдер арқылы оқушылардың тақырып бойынша алған білімдерін бекіту, сабақта тапсырмаларды орындау арқылы өз
ойларын жеткізе білуге, іскерлікке, шеберлікке машықтандыру.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, бүгінгі сабағымызда әр-түрлі
тапсырмаларды орындайтынымызды айтып өтеміз.
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу: Оқушылар шаттық шеңберінде тұрып, бір-біріне
сәттілік, жақсы тілектер айтады.
ІІ. Үй жұмысын тексеру: Жартылай дайын өнімдер.
1)Өткен сабақтың тапсырмасын тексеріп, кемшіліктерді анықтаймыз,түзетеміз, бағалаймыз.
1.Тамақ ішу қажеттілік пе?
Тамақ ішу – қажеттілік.
2.Дәрумендер қандай тағамдарда көп?
Жеміс-жидек пен көгөністе дәрумендер көп.
3.Қандай тамақты ас мәзіріне қосуға болады?
Пайдалы әрі жеңіл тамақты ас мәзіріне қосамыз.
4.Теледидарда қандай тағамдар туралы айтады?
Теледидарда жартылай дайын өнімдер туралы көп айтады.
2)Жағдаят: сен дүкеннен жартылай дайын өнім сатып алдың. Бірақ сақталу мерзімі өткенін кеш көрдің. Не істейсің? Төмендегі сөздерді пайдаланып, сатушымен сөйлес: кешіріңіз, көрмедім, жартылай дайын өнім, сатып алдым, сақталу мерзімі, өтіп кеткен.
ІІІ.Жаңа сабақ: Дұрыс тамақтанамыз.
1.Жаңа сөздер (жазбаша)
Тез бұзылады, ескерту, жиі, сапа, қазы-қарта, артық салмақ.
1-тапсырма.Суретке қара. Олардың атын айт. Бұл тағамдардың қайсысы саған ұнайды? Қай тағамды жиі жейсің?
Қайсысы пайдалы?
2-тапсырма. Бұл тағамның елі қайсы? Сұрақтың жауабын белгіле. (ауызша)
1пицца
О
Т
А
Н
ЫҚазақстана
2спагеттиТүркияә
3сушиҚытайб
4қазы-картаЖапонияв
5Соса-СоІаГерманияг
6хот-догАҚШғ
7гамбургерАзияд
8картошка-фриИталияе
9грек жаңғағыФранцияж
10дөнерБелгияз
11грек салатыГрецияи
3-тапсырма. Мәтінді оқы. (мәтінмен жұмыс,тыңдалым, оқылым)
Бүгін мектепте «Фастфудтар: «ия» және «жоқ» » тақырыбында сынып сағаты өтті. Сынып сағатына оқушылар, гастроэнтеролог- дәрігерлер қатысты.
Дәрігерлер мектеп оқушыларына тез дайындалатын тағам түрлерінің зиян екенін айтты. Гамбургер, хот-дог, чипсы, газдалған сусындарды пайдаланбау туралы ескертті. Олар: фастфуд тағамдарын дайындаушылар оның сапасына қарамайды. Сондықтан олар тез бұзылады да, көп ауруға себеп болады. Көп балалар фастфуд тағамдарын жиісжейді. Ол денсаулыққа зиян. Сендер дұрыс тамақтана біліңдер», – деді.
Қазір 6 жастан 14 жасқа дейінгі балаларда қаназдық ауруы көп кездеседі. Ал асқазан ауруы бірінші орында тұр. Фастфуд тағамдары артық салмақ қосады.
4-тапсырма. Үш қатардағы сөздерді пайдаланып, сөйлем құра.
1Тез1тамақтану1тағамдар
2Асқазан2мерзімі2төмен
3Газдалған3сапасы3өнімдер
4Денсаулыққа4тағамдарының4өткен
5Тағамның5бұзылатын5көбейді
6Дұрыс6ауруы6болады
7Фастфуд7сусындар7зиян
8Жартылай8дайын8қажет
9Сақталу9зиян9сапасы
ІҮ.Сабақты пысықтау.
5-тапсырма. Тамақтану ережесін оқыңдар. Осы ереже мен мәтіннің негізінде бірің – дәрігер, бірің – оқушы рөлінде диалог құрыңдар.
Тамақтанудың ережесі:
1. Уақытында тамақтану керек.
2. Тамақтанар алдында қолды жуу керек.
3. Тамақтану кезінде теледидар қарауға,кітап оқуға болмайды.
4. Тамақты асықпай жеу керек.
5. Тамақты көп жемеу керек.
ІҮ.Үй тапсырмасы: «Дұрыс тамақтанамыз» тақырыбында мәтін құрап жазыңдар.