22
декабрь
2018
Ашық сабақ " Орталық және Оңтүстік – Шығыс Еуропа елдері ХХ ғ 40-60 жж" Тарих пәні мұғалімі: Баякеев Жасулан
-сынып.Дүниежүзі тарихы 14.11.2018 ж
Сабақтың тақырыбы: Орталық және Оңтүстік – Шығыс Еуропа елдері ХХ ғ 40-60 жж
Сабақтың мақсат: Оқушылар 40-60 жылдардағы Еуропа елдерінің жағдайы туралы мәлімет алады
Сабақтың міндеттері:
1. Халықтық демократиялық революциялар туралы оқып біледі .
2. Шығыс Еуропа елдерінің экономикасындағы даму бағытын анықтайды
3. Еуропа елдеріндегі ішкі қайшылықтармен танысады
Сабақтың типі: Жаңа сабақ
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақта қолданылатын әдістер: әңгіме, сұрақ жауап, топтық
Сабақтың көрнекілігі: ДЖ саяси картасы , еуропа картасы, оқулық, қима қағаздар.
Жұмыс түрі Мұғалімнің іс әрекетіОқушының іс әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесіп.сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырамынОқушылар өз орындарына отырады
Үй тапсырмасын сұрау кезеңі:
ТМД елдері
1.ТМД ның құрылуы және оның құрылымы
2.ТМД елдері арасындағы экономикалық және әскери өзара қатынастар
3.Достастық елдерінің даму ерекшелігі Оқушылардан үй тапсырмасын сұраймын
Әңгімелеу, сұрақ жауап әдісі бойынша
Қосымша ақпараттар
Мемлекет астаналарын жазу
Қызмет, капитал, жұмысшы күші, кедендік және валюталық саясат
Түрікменстан – мұнай және газ қоры
Украина – энергияны шеттен алады.
Белоруссия – ЖІӨ 2003 ж кейін өсе бастаған.тоқыма бұйымдарын, химия өндірісінің өнімдерін сыртқа экспорттайды.
Өзбекстан –экономикасы біршама тұрақталған.
Тәжікстан – елдегі азамат соғысы ел экономикасына едәуір әсер еткен.
Қырғызстан – ТМД бастамаларын терең қолдап жүрген мемлекет. Саяси жағдайы әлі тұрақталмаған.
Молдова – тәуелсіздік жылдары ел экономикасы нашарлаған.
Грузия, Армения, Әзірбайжан- ТМД қатысу мәртебесін жиі өзгертіп отырған мемлекеттер.
Экономикалық қуаты жағынан ТМД да Қазақстан мен Ресей жетекші мемлекет.
Картамен жұмыс
Армения – ереван
Әзірбайжан – баку
Белоруссия – минск
Молдова –кишинов
Қазақстан – астана
Қырғызстан – бішкек
Ресей – мәскеу
Тәжікстан – душанбе
Түрікменстан – ашхабат
Өзбекстан – ташкент
Украина – киев
Оқушылар үй тапсырмасына жауап береді.
Жаңа сабаққа кіріспе:
Орталық және Оңтүстік – Шығыс Еуропа елдері ХХ ғ 40-60 жж Жаңа сабақ тақырыбын ашу үшін оқушыларға сұрақтар беремін.
Ең кіші дүние бөлігі
Кәрі құрлық аталатын дүние бөлігі
Еуропа елдері неше аймаққа бөлінеді
1. солтүстік
2. шығыс
3. орталық
4. оңтүстік
5. батыс
Сыныпты мемлекет және астаналар бойынша екі топқа бөлемін
1.Югославия – Белград
2.Болгария – София
3.Венгрия – Будапешт
4.Румыния – Бухарест
5.Польша – Варшава Оқушылар жаңа сабақ тақырыбын біледі.
Жаңа сабақ:
Орталық және Оңтүстік – Шығыс Еуропа елдері ХХ ғ 40-60 жж
1.топқа Халықтық демократиялық революциялар және социализм орнату
2.топқа Кеңес – югослав жанжалы. Шығыс Еуропа елдеріндегі дағдарыс
Мәтінмен (топтық) жұмыс жасатамын
Орталық және оңтүсік шығыс еуропа елдерінде ұлттық немесе халықтық майдан құрылды.Фашизмге қарсы жүргізіп жатқан күрес халықтық демократиялық революцияға ұласты. ШығысЕуропа елдерінде 1944-1945 жж жаңа құрылыс орнады.
(әр топтан 1-2 оқушы жауабын тыңдаймын) Оқушылар топпен жұмыс жасайды, қорытынды
шығарады
Жаңа сабақты бекіту.
1.Шығыс Еуропадағы халықтық қозғалыстар
2.Орталық және Оңтүстік Еуропадағы социалистік құрылыстар
3.Саяси дағдарыстар
Уақыт мерзімімен оқиғаларды сәйкестендір:
1топ:
1.1944-1945 жылдар- шығыс еурапо елдерінде жаңа құрылыс орнады
2.1948 ж –Чехословакияда ақпан оқиғасы орын алды.
2 топ:
3.И.Б.Тито – кеңес басшылығы жазалауды ұйғарды
4.Орталық және оңтүстік шығыс еуропа елдерінде ХХ ғ 40-60 жж – халықтық майдандар құрылды.
Қазіргі таңда адам баласы техникамен ғылымды меңгергенінің арқасында көптеген жетістіктерге жетіп жатыр. Қолдан жасалған ландшафтілер, саябақтар, зәулім ғимараттар кез келген жердің көркін ашып, сәулетіне шырай қосуда. Бірақ ең керемет суретші табиғат екеніне ешкім таласа қоймас. Енді аталған мемлекеттерге саяхат жасап көрейік Саяхат жасау: егер мен еуропа елдеріне саяхатқа барсам Тақырыпқа сәйкес сұрақтар беремін
Оқушылардан жеке сұраймын Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар өз ойларын айтады
Бағалау:Жұмысты орындау барысы бойынша бағалау.
Үй тапсырмасын беру.
Орталық және Оңтүстік – Шығыс Еуропа елдері ХХ ғ 40-60 жж Орталық және Оңтүстік – Шығыс Еуропа елдері ХХ ғ 40-60 жж Жұмыс дәптеріне үй тапсырмасының тақырыбын жазып алады
Сабақтың тақырыбы: Орталық және Оңтүстік – Шығыс Еуропа елдері ХХ ғ 40-60 жж
Сабақтың мақсат: Оқушылар 40-60 жылдардағы Еуропа елдерінің жағдайы туралы мәлімет алады
Сабақтың міндеттері:
1. Халықтық демократиялық революциялар туралы оқып біледі .
2. Шығыс Еуропа елдерінің экономикасындағы даму бағытын анықтайды
3. Еуропа елдеріндегі ішкі қайшылықтармен танысады
Сабақтың типі: Жаңа сабақ
Сабақтың түрі:Аралас сабақ
Сабақта қолданылатын әдістер: әңгіме, сұрақ жауап, топтық
Сабақтың көрнекілігі: ДЖ саяси картасы , еуропа картасы, оқулық, қима қағаздар.
Жұмыс түрі Мұғалімнің іс әрекетіОқушының іс әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесіп.сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырамынОқушылар өз орындарына отырады
Үй тапсырмасын сұрау кезеңі:
ТМД елдері
1.ТМД ның құрылуы және оның құрылымы
2.ТМД елдері арасындағы экономикалық және әскери өзара қатынастар
3.Достастық елдерінің даму ерекшелігі Оқушылардан үй тапсырмасын сұраймын
Әңгімелеу, сұрақ жауап әдісі бойынша
Қосымша ақпараттар
Мемлекет астаналарын жазу
Қызмет, капитал, жұмысшы күші, кедендік және валюталық саясат
Түрікменстан – мұнай және газ қоры
Украина – энергияны шеттен алады.
Белоруссия – ЖІӨ 2003 ж кейін өсе бастаған.тоқыма бұйымдарын, химия өндірісінің өнімдерін сыртқа экспорттайды.
Өзбекстан –экономикасы біршама тұрақталған.
Тәжікстан – елдегі азамат соғысы ел экономикасына едәуір әсер еткен.
Қырғызстан – ТМД бастамаларын терең қолдап жүрген мемлекет. Саяси жағдайы әлі тұрақталмаған.
Молдова – тәуелсіздік жылдары ел экономикасы нашарлаған.
Грузия, Армения, Әзірбайжан- ТМД қатысу мәртебесін жиі өзгертіп отырған мемлекеттер.
Экономикалық қуаты жағынан ТМД да Қазақстан мен Ресей жетекші мемлекет.
Картамен жұмыс
Армения – ереван
Әзірбайжан – баку
Белоруссия – минск
Молдова –кишинов
Қазақстан – астана
Қырғызстан – бішкек
Ресей – мәскеу
Тәжікстан – душанбе
Түрікменстан – ашхабат
Өзбекстан – ташкент
Украина – киев
Оқушылар үй тапсырмасына жауап береді.
Жаңа сабаққа кіріспе:
Орталық және Оңтүстік – Шығыс Еуропа елдері ХХ ғ 40-60 жж Жаңа сабақ тақырыбын ашу үшін оқушыларға сұрақтар беремін.
Ең кіші дүние бөлігі
Кәрі құрлық аталатын дүние бөлігі
Еуропа елдері неше аймаққа бөлінеді
1. солтүстік
2. шығыс
3. орталық
4. оңтүстік
5. батыс
Сыныпты мемлекет және астаналар бойынша екі топқа бөлемін
1.Югославия – Белград
2.Болгария – София
3.Венгрия – Будапешт
4.Румыния – Бухарест
5.Польша – Варшава Оқушылар жаңа сабақ тақырыбын біледі.
Жаңа сабақ:
Орталық және Оңтүстік – Шығыс Еуропа елдері ХХ ғ 40-60 жж
1.топқа Халықтық демократиялық революциялар және социализм орнату
2.топқа Кеңес – югослав жанжалы. Шығыс Еуропа елдеріндегі дағдарыс
Мәтінмен (топтық) жұмыс жасатамын
Орталық және оңтүсік шығыс еуропа елдерінде ұлттық немесе халықтық майдан құрылды.Фашизмге қарсы жүргізіп жатқан күрес халықтық демократиялық революцияға ұласты. ШығысЕуропа елдерінде 1944-1945 жж жаңа құрылыс орнады.
(әр топтан 1-2 оқушы жауабын тыңдаймын) Оқушылар топпен жұмыс жасайды, қорытынды
шығарады
Жаңа сабақты бекіту.
1.Шығыс Еуропадағы халықтық қозғалыстар
2.Орталық және Оңтүстік Еуропадағы социалистік құрылыстар
3.Саяси дағдарыстар
Уақыт мерзімімен оқиғаларды сәйкестендір:
1топ:
1.1944-1945 жылдар- шығыс еурапо елдерінде жаңа құрылыс орнады
2.1948 ж –Чехословакияда ақпан оқиғасы орын алды.
2 топ:
3.И.Б.Тито – кеңес басшылығы жазалауды ұйғарды
4.Орталық және оңтүстік шығыс еуропа елдерінде ХХ ғ 40-60 жж – халықтық майдандар құрылды.
Қазіргі таңда адам баласы техникамен ғылымды меңгергенінің арқасында көптеген жетістіктерге жетіп жатыр. Қолдан жасалған ландшафтілер, саябақтар, зәулім ғимараттар кез келген жердің көркін ашып, сәулетіне шырай қосуда. Бірақ ең керемет суретші табиғат екеніне ешкім таласа қоймас. Енді аталған мемлекеттерге саяхат жасап көрейік Саяхат жасау: егер мен еуропа елдеріне саяхатқа барсам Тақырыпқа сәйкес сұрақтар беремін
Оқушылардан жеке сұраймын Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді.
Оқушылар өз ойларын айтады
Бағалау:Жұмысты орындау барысы бойынша бағалау.
Үй тапсырмасын беру.
Орталық және Оңтүстік – Шығыс Еуропа елдері ХХ ғ 40-60 жж Орталық және Оңтүстік – Шығыс Еуропа елдері ХХ ғ 40-60 жж Жұмыс дәптеріне үй тапсырмасының тақырыбын жазып алады